Forum Dobczyce
Zaloguj się

Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysiek

 • *****
 • 2252
 • Płeć: Mężczyzna
  • EB Info
Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« dnia: Wrzesień 21, 2016, 13:30:38 pm »
Tak,tak.
Pisze na poważnie. Jestem ciekawy czy włodarze naszego miasteczka obserwują temat rewitalizacji i odnowy ( oraz budowy na bardzo dużych fragmentach) lini kolejowej Podłęże - Piekieło?
Dla mało zorientowanych dodam, że projekt ten jest wciągnięty na listę priorytetów,
Dyskusja o tym jest na SCC: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=135495227#post135495227
strona ta ostatnia i dużo wcześniejsze


Dodatkowo można poczytać też tu http://pociagautobusgory.pl/podleze-piekielko


Linia io same przystanki  przebiegały by też w naszej okolicy, min; Gdów, Gruszów, Raciechowice i dalej w stronę Mszany.
Ciekawa dyskusja wywiązał się na forum SCC dotycząca odnogi do tej linii na trasie Gdów - Dobczyce jako odcinek dowozowy do głównej lini Kraków Nowy Sącz
Według mnie, ciekawa propozycja ale warta dogłębnego przemyślenia. To by się mogło sprawdzić, gdyby np. Dobczyce zyskały w końcu udostępnienie zapory do celów rekreacyjnych. Podsumowując: mielibyśmy "pod nosem" linie aglomeracyjną
Budowa na pewno ruszy; nie ma tylko pewności co do samego przebiegu trasy
Dobczyce, powinny pomyslec i pórbować wykorzystać tą szansę.

Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 21, 2016, 22:36:42 pm »
Podejrzewam, że skoro tam na forum juz jest taka informacja oraz: może to oznaczać że władze dobczyc wogóle nie były zainteresowane czymś takim
Cytuj
Inwestycja jest obecnie na etapie kończenia aktualizacji studium wykonalności. Od tego już tylko krok do wykupu gruntów pod inwestycję oraz ogłoszenia przetargu na projekt budowlany. Dwa z trzech etapów inwestycji znalazły się również na liście podstawowej projektu Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku – rządowego dokumentu strategicznego, określającego planowane inwestycje kolejowe. Trwają również negocjacje przedstawicieli ministerstwa oraz PKP Polskich Linii Kolejowych z Komisją Europejską w sprawie sposobu finansowania inwestycji. Wciąż brak ostatecznej decyzji co do budowy.
Może to oznaczać że władze Dobczyc wogóle nie były zainteresowane czymś takim... w końcu mają swoją makietę kolei i to powinno Dobczycom wystarczyć.

Widać za to że Gdów jak zwykle nie śpi i skorzysta.

Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 27, 2016, 08:51:45 am »
Moim zdaniem taka odnoga do Dobczyce to raczej fantazja, chyba że czas dojazdu do Krakowa byłby naprawdę rewelacyjny. Kto wie, może jakimś pośrednim rozwiązaniem byłoby wprowadzenie autobusowych linii dowozowych, tak jak to zrobiono w gm. Wieliczka. Oczywiście musiałyby one być ściśle zsynchronizowane z odjazdami pociągów w Gdowie. Ale w takiej sytuacji chyba już łatwiej by było dogadać się z organem odpowiedzialnym właśnie za linie dowozowe do Wieliczki, i przedłużyć je do naszej gminy. Czasowo i kosztowo powinno wyjść lepiej.


Jedyne, co mogłoby przemawiać za taką odnogą, to ew. lepsze skomunikowanie z Krakowem i okolicami strefy przemysłowej, która prawdopodobnie wypadałaby mniej więcej na trasie takiej odnogi. Być może byłby to też impuls rozwojowy dla doliny Raby na trasie Dobczyce-Gdów. Czyli musiałby to być zdecydowanie szerszy plan niż tylko budowa samej linii dla Dobczyc. I nie wystarczy tylko rozwój turystyki w tym rejonie, bo nie sądzę, żeby to wygenerowało odpowiednią liczbę pasażerów. Zresztą ruch turystyczny rządzi się swoimi prawami i komunikacja pod turystę rzadko pasuje mieszkańcom.

Offline Japer

 • *
 • 1275
 • Płeć: Mężczyzna
  • W
Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 27, 2016, 13:13:12 pm »
Cytat: bartekkl
taka odnoga do Dobczyc to raczej fantazja


Nie raczej, tylko na pewno....nie ma co "brać do głowy"...

Offline Krzysiek

 • *****
 • 2252
 • Płeć: Mężczyzna
  • EB Info
Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 27, 2016, 16:14:54 pm »
Z jednej strony i może tak, z drugiej nie.
Wszystko rozbija się o zasadność i rentowność takiej lini. Na dzisiaj ja przynajmniej nie widzę takiej.
Jak wspomniał Bartek wyżej lepszym rozwiązaniem niż budowa takiej odnogi była by puszczenie autobusu aglomeracyjnego do Wieliczki na przesiadkę na ewentualny pociąg.
Jednak tu, dochodzi konflikt interesów bo nie wierze aby busiarze tak puścili MPK bez problemów. ale była by to świetna alternatywa zamiast stać w korkach w Krakowie.
Na nie odnodze kolei przemawia fakt, że nie ma potoków pasażerskich przynajmniej na odcinku Gdów - Winiary. Przynajmniej na obecną chwilę. Co będzie za 10 lat? nie wiadomo.

Można by było to jeszcze patrzeć na inną stronę. Co prawda na liniach aglomeracyjnych czy pasażerskich nie puszcza się towarowych, jakby patrzeć pod kątem np. gdyby strefa ekonomiczna w Dobczycach szybko się rozrastała ( przybywały duże naprawdę  zakłady) to nawet mały ruch towarowy miał by sens. ale to musiałby być Zakłady a nie "zakłady typu Alpha i podobne"

Jakby nie patrzeć będzie ciekawie, sam uważam że raczej odnoga nie ma sensu ( przynajmniej w perspektywie xx lat), ale dobrze mieć też nie daleko pod nosem taką alternatywne w dojedzie do Krakowa. Sam pewnie skorzystam , jak powstanie i linia przebiegnie przez Gdów, co jest bardzo prawdopodobne ( od chyba jak dobrze pamiętam z prasy z  okolc lat 70-tych jest w Gdowie zarezerwowany korytarz kolejowy gdzie nie są wydawane  pozwolenia na budowę żadnych budynków).

Sama budowa potrwa pewnie z dobre 5-6 lat ( lub trochę więcej), wliczając w to pozwolenia projekt itp.

Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 28, 2016, 09:39:50 am »
Co do linii autobusowych dowozowych to być może wystarczyłoby przedłużyć jedną z już istniejących bodajże 2 linii. Jedna kończy się teraz w Raciborsku, druga w Byszycach. Nie obawiam się o konflikt interesów z busami, choć faktycznie znajomy kierowca mówił, że z dnia na dzień stracił prawie wszystkich klientów po wprowadzeniu tych linii.

Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 28, 2016, 21:47:39 pm »
skoro z Mszany na dworzec główny pojedzie się 40-45 min to ile czasu zajmie jazda z Gdowa( lub ewentualnie z dobczyc). 25 min?  to chyba dobry czas.
i np z takiego Szczyrzyca szybciej do Krakowa dojedzie niz z Dobczyc. a na pewno z tamtych stron pełnego składu nie będzie. Dodatkowo będzie też można zacząć jeździć w drugą stronę, limanowa nowy sącz. podejżewam że na wyciąg w okresie zimowym do kasiny lub dalej też szybko dojedzie.

Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 29, 2016, 09:08:31 am »
Moim zdaniem ten czas jest nierealny. Obecnie pociąg PKP PR jedzie z Podłęża do Krakowa Głównego ok. 30 min. Oczywiście mówimy o kolei aglomeracyjnej. Być może pociąg klasy Intercity pojedzie z Mszany 45 min., ale na pewno nie będzie się zatrzymywał nigdzie po drodze, a już na pewno nie w Gdowie. Moim zdaniem minimalny czas z Gdowa to 35-40 min, o ile nie będzie przystanków między Gdowem i Podłężem. Ten czas zresztą może się jeszcze wydłużyć o parę minut, jeśli dobudowane zostaną kolejne przystanki w Krakowie (Powstańców Wlkp. i Hala Targowa).


Dla mieszkańców Gdowa jest to tak czy inaczej atrakcyjna opcja, jednak dla nas szybciej będzie dojechać do Wieliczki autobusem zsynchronizowanym z pociągiem. Ogólnie kluczowe wydaje mi się zadbanie o całą infrastrukturę wokół kolei (parkingi P+R, zsynchronizowana komunikacja lokalna, wygodny zakup biletów), a także zsynchronizowanie poszczególnych pociągów aglomeracyjnych, tak by można było się szybko przesiadać.

Offline Japer

 • *
 • 1275
 • Płeć: Mężczyzna
  • W
Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 29, 2016, 12:23:25 pm »
Cytat: bartekekl
Co do linii autobusowych dowozowych to być może wystarczyłoby przedłużyć jedną z już istniejących bodajże 2 linii.

A kto za to zapłaci ??
Naszego samorządu zapewne nie stać na taką dopłatę....podobnie jak nie stać sąsiadów z Gdowa....

Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 29, 2016, 13:22:42 pm »
Dlatego powinien to być element szerszego planu. Z jednej strony narzeka się na dużą liczbę aut w KR, z drugiej strony brak sensownej strategii komunikacyjnej w aglomeracji, w takim sensie, że w sporej części obszaru są to wyłącznie prywatne busy. Jeśli byłby to szerszy plan, ukierunkowany na zniechęcenie to podróży autem do KR plus ucywilizowanie transportu autobusowego, kto wie, może fundusze w skali województwa by się znalazły. W sytuacji, gdy jest to pozostawione poszczególnym gminom, nie da się stworzyć spójnego systemu w aglomeracji.

Offline Krzysiek

 • *****
 • 2252
 • Płeć: Mężczyzna
  • EB Info
Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 29, 2016, 19:51:29 pm »
Osobiście uważam że priorytetem samorządu powinno byc uruchomienie takiej lini aglomeracyjnej. Jak Bartek wspomniał eliminujemy tez w dużej części ruch samochody. Niestety Kraków jest nie wydolny jeśli chodzi o jazdę samochodem ( zresztą tak jak większość miast - po prostu dużo samochód i pojawiają się ciągle kolejne)
Dlatego powinno się dążyc do tego, aby zachęcić na przesiadkę właśnie na taką linie.

Co do linii, pamiętajcie że to nie tylko linia będzie typowo aglomeracyjna, ale tez na dalekobieżne połączenia. Linia stwarza możliwości że w końcu ucywilizuje sie czas dojazdu do Zakopanego i na Sądecczyznę. To są dzisiaj takie czarne punkty na mapie dojazdu, szczególnie kolejowego. Linia dalekobieżna, np obsługująca przez Pendolino bo jest to bardzo realne po zbudowaniu trasy będzie właśnie biegła przez Gdów

Teraz tylko kwestia, aby obecny rząd nie bal się realizacji, koszt szacowany to ok 7,2 mld zł.

Polecam artykuł http://wyborcza.biz/biznes/1,147749,20756177,pociagiem-z-warszawy-do-zakopanego-w-3-5-godziny.html

Offline Krzysiek

 • *****
 • 2252
 • Płeć: Mężczyzna
  • EB Info
Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 06, 2016, 07:23:38 am »
Plany staną się prawdopodobnie rzeczywistością, chyba że zaszły by jakieś ( brak PLN) nie oczekiwane zmiany - oby nie...

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,21076611,jest-finansowanie-dla-dwoch-etapow-linii-kolejowej-podleze.html

Offline Krzysiek

 • *****
 • 2252
 • Płeć: Mężczyzna
  • EB Info
Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 02, 2017, 18:09:37 pm »
Zawiadomienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie z dnia 30 grudnia 2016 r., znak OO.4201.4.2016.EC,
w sprawie wszczęcia postępowania zmierzającego do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa nowej linii Kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark / Mszana Dolna oraz modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz w ramach projektu „ Budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark / Mszana Dolna oraz modernizacja odcinka linii kolejowej Nowy Sącz – Muszyna – granica państwa i Chabówka – Nowy Sącz”

Offline Krzysiek

 • *****
 • 2252
 • Płeć: Mężczyzna
  • EB Info
Odp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 17, 2017, 20:54:33 pm »
Są już wstępne plany jak będą wyglądały i gdzie będą zlokalizowane przystani wraz z długością peronów na linii P-P

* Balachówka - p.o. - km 3,100 - peron 200 m
* Zagórze - p.o. - km 6,600 - peron 200 m
* Wiatowice - p.o. - km 11,850 - peron 200 m
* Gdów - stacja - km 16,400 - peron 300 m
* Zagórzany - p.o. - km 20,100 - peron 200 m
* Szczyrzyc - stacja - km 31,500 - peron 300 m lub 400 m
* Kasina Wielka Północ (ewentualnie) - p.o. - km 7,900 (kilometraż dla linii nr 623) - peron 200 mOdp: Szansa przed Dobczycami o powalczenie o kolej
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 17, 2017, 22:43:07 pm »
Są już wstępne plany jak będą wyglądały i gdzie będą zlokalizowane przystani wraz z długością peronów na linii P-P


* Gdów - stacja - km 16,400 - peron 300 mSpoko. z takiej wioski jak gdów będzie można do krakowa pociągiem podjechać.


Już dawno pisałem że Gdów w kilku jak nie kilkunasu dziedzinach juz dawno Dobczycom uciekł do przodu.

 

olej lniany sklep komputerowy koszulki i kubki dla informatyka oraz programisty śmieszne i nietypowe kubki | dziwne, u mnie działa | śmieszne koszulki z napisami | meble angielskie stylowe | renowacja organ | dobry | zespół muzyczny | metaloplastyka | projektowanie stron internetowych | https://adresowo.pl/